close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Říjen 2017

Holá pravda o vojnových štváčoch! Neuveríte, kto medzi nich patrí

30. října 2017 v 11:38 Výstrahy
Dnes už asi málokto pozerá ruské filmy o boji proti nemeckému fašizmu v období druhej svetovej vojny. Filmy na túto tému vznikajú v Rusku aj v súčasnosti, a napriek určitým veciam, ktoré by sa im dali vytknúť, pretože nakoniec každému filmu sa dá niečo vytknúť, sú vo všeobecnosti nositeľmi jedného veľmi hlbokého posolstva.

Kněžna Libuše 3

29. října 2017 v 8:05 História
Dějiny z pohledu historiků: KDY VZNIKL VYŠEHRAD? Neví se to. Pověsti sice kladou jeho zrod do bájného dávnověku a vždy před založení Pražského hradu, avšak archeologové i historici považují tuto posloupnost za spornou, nevyřešenou. Výpověď písemných pramenů je pro nejstarší minulost Vyšehradu nulová, výpověď archeologického rýče skoupá. Doslova z několika střepů lze opatrně soudit, že snad už mezi lety 800-900 tam existovalo nějaké opevněné sídliště. Ovšem datace tak volná moc neříká. Archeologové, ač i v současnosti na Vyšehradě kopou, nehýří optimismem. Na té skalnaté plošině se během věků neustále bouralo a stavělo, přičemž zvláště proměna hradu v barokní pevnost (po třicetileté válce) způsobila úplné zpřeházení vrstev - terén je málem "nečitelný".


Chlieb a hry

26. října 2017 v 8:10 Na zamyslenie

Vo svete, ešte nepodelenom
na slušných vrahov a zlé obete,
bol by som možno radšej jeleňom
a pokojne sa pásol po svete.

Nefunkčná spoločnosť a jej zánik...

26. října 2017 v 8:07 Súčasná spoločnosť
Základným kameňom spoločnosti je rodina. To vedeli nielen dávne civilizácie, ale všetci naši prapredkovia, ktorí žili pred tisíckami rokov vo svojich spoločenstvách v jaskyniach a primitívnych obydliach.

Ze života připravovatele cesty Hjalfdara v předhistorické době: Lov jeskynního medvěda 2

25. října 2017 v 8:57 Príbehy
Kulatýma, strnulýma zlatýma očima, zasazenýma v ploché obrovské hlavě s velikou, strašlivě zející tlamou, dívalo se zvíře na poutníka, který často neočekávaně před ním stanul. Pak vyrazilo zvíře ze sebe divoký zvuk a chrochtajíc zmizelo pod pokrývkou svého močálu. Nebylo zlé, nýbrž plaché.

Teória enviromentálnej neudržateľnosti nemeckých platov

23. října 2017 v 10:53 Výstrahy
Milióny ľudí celého sveta obdivujú výšku životnej úrovne západnej Európy a USA. Milióny ľudí by chceli žiť v rovnakom blahobyte a mať rovnako vysoké mzdy. Čo si však neuvedomujú je skutočnosť, že tento blahobytný spôsob života nie je trvalo enviromentálne udržateľný.

Kněžna Libuše 2

22. října 2017 v 8:57 História
"Vaše přání jsem přijala, pánové," řekla, "budu toho pamětliva a požádám vás, abyste zítra ráno opět zde byli. Mezitím požádám také světlé pomocníky, o nichž vy víte, o radu."

O úbohosti nadradzovania jedného národa nad druhý

21. října 2017 v 8:01 Perly múdrosti
Prázdna je každá nacionálna márnomyseľnosť, ktorá v sebe nemá nijaký hlbší základ. Ide koniec-koncov vždy o ľudstvo, ktorého členmi sme my spolu so všetkými ostatnými národmi.

Ľudovít Štúr

Emocionálna spoveď bezpečnostného analytika: Zbedačený národ pod Tatrami

19. října 2017 v 17:53 Súčasná spoločnosť
Na situáciu v našej krajine a na problémy, ktoré kvária spoločnosť upozornil bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Vo svojej emotívnej spovedi dokonale vystihol pocity nejedného "obyčajného" Slováka.

Smutná pravda o povahe človeka

19. října 2017 v 10:41 Na zamyslenie
Otrocký duch sa klania zločincom a opľúva svojich dobrodincov.

Teodor Križka

Ze života připravovatele cesty Hjalfdara v předhistorické době: Lov jeskynního medvěda 1

16. října 2017 v 18:30 Príbehy
Vážení čtenáři, rádi bychom Vám přiblížili v oživených obrazech některé události z historie naší Země. Jaké je poselství těchto doposud zavátých dob? Mohou snad dávné příběhy mít nějaký větší význam pro dnešní pokrokové lidstvo? Je možné odpovědět následující: pokud člověk přes tyto postupně uveřejňované obrazy nebude přecházet v dosavadní navyklé povrchnosti, pokud s plnou vážností přistoupí k vylíčeným příběhům a v úsilí hodném svého ducha s nimi spojí doposud získané vědění, pak konečně pozná, co po něm Stvoření požaduje a jak on sám má žít, aby se s ním harmonicky spoluzachvíval. Pak také nasadí veškerou sílu, aby si toto poznání udržel a převedl je v každodenní radostnou činorodost.

Zrkadlenie múdrosti a vznešenosti ducha

16. října 2017 v 10:50 Duchovno
Ako hore, tak i dolu! Ako na nebesiach, tak i na zemi! Ako sa v noci na nehybnej hladine jazera zrkadlí celá veľkoleposť hviezdnej oblohy, presne tak sa môže v našom vnútri a mysli zrkadliť múdrosť ducha.

Kněžna Libuše 1

15. října 2017 v 8:03 História
Ze starých časů vypravují české pověsti o knížeti Krokovi, kterému se podařilo pod silným vedením spojit rozptýlená malá, izolovaná knížectví země. Ze svého hradu, který měl stát v blízkosti dnešní Prahy, ovládal celé Čechy. Podle vyprávění byl kníže Krok nejen statečný, ale měl zřejmě vzácný dar, že mohl vstoupit ve spojení s těmi bytostnými, kteří jako sluhové Boží nás ještě dnes řídí, ale mohou je viděti jen někteří lidé.

Prečo sa Rusi neboja jadrovej vojny?

12. října 2017 v 17:30 Výstrahy
Grigorij Ignatov uverejnil veľmi zaujímavý článok s výrazným sociologickým a psychologickým kontextom, v ktorom si všíma niektoré zaujímavé aspekty ruskej národnej povahy vo vzťahu k ohrozeniu, nebezpečenstvu či k nevhodným životným podmienkam. Tie aspekty sú charakterizované slovami "my sme zvyknutí, ale dokážete to aj vy, naši drahí priatelia?"

O vzťahu ľudskej duše a Stvoriteľa

12. října 2017 v 8:12 Na zamyslenie
Duša je Božia, je jeho dielo a patrí mu. Nemôže existovať mimo neho. Dovoľte jej smútiť. Práve vtedy sa rozpamätúva na svojho Stvoriteľa.
(Teodor Križka)

"Popierať Boha znamená popierať seba ako duchovnú, rozumnú bytosť."
(Lev N. Tolstoj)

K nehodám na silnicích

11. října 2017 v 8:13 Rozširovanie poznania
Většina lidí je zaskočena zprávami o těžkých nehodách na silnicích, jejichž následky jsou v mnoha případech tragické. Zákony Stvoření však pracují s neodchylující se účinnou přesností a silou. Záleží tak vždy jen a jen na člověku samotném, na jeho vnitřním chtění, s jakým vstupuje do myšlenkového a citového proudění každodenního života.

O antipatii stúpencov slovanskej kultúry a spirituality voči kresťanstvu

9. října 2017 v 10:09 Kresťanstvo
Existujú ľudia, ktorí sú veľkými priaznivcami Slovanov a slovanstva v jeho najautentickejšej podobe, s ktorou je neoddeliteľne spojené naše pôvodné, dávne duchovno. Avšak žiaľ, mnohí z nich majú jednu neblahú črtu. A síce, priam neprekonateľnú antipatiu voči kresťanstvu. Majú na to samozrejme mnoho oprávnených dôvodov, ale treba si uvedomiť, že tým veci Slovanstva v skutočnosti veľmi škodia. A my si teraz ukážme, v čom konkrétne spočíva táto škoda.

Vývoj křesťanství po roce 1945 - 2.část

8. října 2017 v 8:31 Kresťanstvo
Přes všechna ujištění se zdá, že se ekumena v mnoha očích dostala do stavu nečinnosti. Nikdo neví, jak by mohly být odstraněny z cesty výhrady vyjádřené některými církvemi. Ve vztazích ke katolické církvi je nevyřešeným problémem otázka papežského úřadu. Jako zvláštní znamení rostoucí ekumeny se pociťuje, že se 15.- 21. května 1989 setkalo 700 delegátů všech křesťanských církví, z toho polovina katolíků, v Basileji jako "Evropské ekumenické shromáždění", aby nalezli společné názory a výpovědi na téma "Spravedlnost, mír a ekologie".

Úvaha o LHC (CERN) a zhoubné technice

6. října 2017 v 8:37 Výstrahy
Tušíme vůbec, s čím si zahráváme, když budujeme zařízení jako LHC (Velký hadronový urychlovač) v CERN, který je z nich nejstrašnějším příkladem? Triliony voltů jsou násilně pumpovány do obrovské, 27 km dlouhé, mega-cívky, zabírající území mnoha kilometrů čtverečních, v níž při plném výkonu dochází k jevům za hranicí lidské představivosti… Zbláznili jsme se zcela?

O neschopnosti más vnímať tých, ktorí im prinášajú skutočné hodnoty

5. října 2017 v 8:48 Na zamyslenie
Kultúrnosť národa sa pozná aj podľa toho, koho oslavuje, či kadejakých odroňov, alebo tých, ktorí sa bezodplatne preň namáhali. Žiaľ, národy vypliešťajú oči a jasajú častokrát pri pohľade na tých, ktorí na nich páchajú zločiny. Tomu sa hovorí fascinácia obete vlastným násilníkom.

Teodor Križka