close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Mandaly v jiných kulturách

7. prosince 2014 v 8:07 |  Umenie
Snad ve všech starých lidských kulturách je možné nalézt tyto zvláštní kruhové obrazce - mandaly, a jak dosvědčují archeologické nálezy, vždy nějakým způsobem sloužily duchovním účelům. Známe tyto kruhy ze starého Egypta, Řecka, objevují se u Keltů, indiánů... V průběhu tisíciletí byly tesány do dřeva i kamenů, byly malovány, skládány z barevných skel i vyšívány. Vždy mají střed a to, co jej obklopuje, a vždy je v jejich použití možno nalézt náboženský význam.


V současnosti asi nejvíc známé a živé jsou mandaly tibetské. Tibetští mniši působící v chrámech po celém světě vytvářejí tyto obrazce různými způsoby. Jsou malovány na plátno, vysypávány z písku do podoby kruhů nebo dokonce stavěny do trojrozměrné podoby chrámu či mýtické hory. Jen pro představu, při bočním pohledu je taková stavba modelem několikapatrového bohatě zdobeného chrámu. Při pohledu shora pak vidíte dokonalou, složitě členěnou mandalu.

Jedním ze způsobů tvorby tibetských mandal je její vysypávání z barevných písků. Obrazec o průměru často větším než jeden metr je předkreslen na podlahu a poté několik dní trpělivě vysypáván barevnými písky. Celý proces přípravy a samotné tvorby je doprovázen obřady proseb a očisty ve prospěch božstva, pro které je mandala vytvářena. V takovém obraze nic není náhoda. Každý tvar, každé použití barvy, zobrazení symbolů, božstev, vše má svůj pevný řád a smysl. Při závěrečném náboženském obřadu je pak mandala rituálně smetena a předána zpět zemi, odkud vzešla - písek je rozprášen do větru nebo vysypán do řeky. Jedná se o symbolické vyjádření pomíjivosti života. Každá práce s těmito obrazci v rukou tibetského mnicha je vždy silně produchovněná a podléhá přísným pravidlům buddhistického náboženství.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama