close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Jaký dárek je nejlepší?

14. prosince 2014 v 8:05 |  Na zamyslenie
Také u rodiny Jelínků začal vánoční čas. Tomáš se v obýváku díval na televizi a maminka žehlila. V tom přišel tatínek z práce domů, vrátil se pozdě a byl velmi unavený. Jakmile se objevil ve dveřích, maminka se ihned zeptala: "Tak co, už jsi ten počítač Petrovi koupil?"


"Jo, ale musel jsem lítat po obchodech celé odpoledne, a byl dost drahý. Jestli se mu nebude líbit, tak se snad zblázním!"

"No, aby ne, takových peněz, co by si mohl víc přát!"

"Jo jo, drahý dárek udělá přece radost každému."

Tomáš už se dávno nedíval na televizi, ale poslouchal rozhovor rodičů, jakmile toto slyšel, zesmutněl. Ale před starostlivou maminkou sotva kdo něco ukryje.

"Co se ti stalo?"

"Víš, když já ti na Vánoce nemohu udělat žádnou radost, protože já mám v pokladničce jen velmi málo. A za to nic drahého nekoupím."

"Ale co to plácáš? Mně přece uděláš radost i tím, že budeš hodný."

Ale přece v Tomášovi zůstaly pochybnosti. "Čím více peněz utratím, tím větší radost udělám," toto si často opakoval a přemýšlel o tom. Čím více o tom přemýšlel, tím zamotanější se mu to zdálo. Protože už si nevěděl rady, rozhodl se, že napíše dopis babičce. Ta si se vším ví vždy rady, ta mu snad poradí.

Po pár dnech přišel Tomášovi dopis od babičky. Šel do svého pokojíku a začal číst. Když dočetl, usmál se - vždyť je to tak prosté! A hned odběhl radostně do obýváku. Mamince, které nikdy nic neušlo, to nedalo, aby se nepodívala, co ten Tomáš v pokojíku má. Na stole viděla dopis, tak začala číst:

"Milý Tomáši,

udělalo by ti radost, kdybych ti koupila to nejlepší auto na světě?

Ano. Jistě si říkáš, že to musí být to nejlepší na světě, jenže, vždyť ani nevíš, jak se auto řídí, takže bys musel čekat, až vyrosteš. Opravdu bys neměl větší radost z kola, na které se tolik těšíš, i když je mnohem levnější než auto?

Vidíš, radost ti udělá jen to, co opravdu používáš. A když budeš kupovat dárky, vždy se rozmysli, jestli to ten, koho chceš obdarovat, opravdu potřebuje. Protože jen to, co se používá, může přinášet stále novou radost. Když kupuješ dárky, chceš přece, aby přinášely radost. Často malinké dárky mohou být mnohem radostnější než ty veliké a drahé, které jsou kupovány jen proto, aby se splnila povinnost. -

A toto je pro tebe, maminko: Ptáš se, jak můžu vědět, že toto čteš? Neboj se, znám tvou zvědavost.

Ty drahé a veliké dárky, ty jsou většinou dávány jen ze ctižádosti, aby dávající ukázal, že si to může dovolit. A proč se tedy dárky balí a není na nich jméno dávajícího? Protože dárkem pro toho, kdo dává, je právě radost druhého, nikoliv otevřený dík. Vybírej proto dárky tak, abys mohla spatřit radost v očích druhých. Jedině pokud sama rozdáváš radost, můžeš radost přijmout.

Dej si tedy pozor, abys o Vánocích nezůstala neobdarována, ale abys směla dostat tolik dárků, kolik jen uneseš. Nemyslím dárky pod stromečkem, ale ty cennější, ty, které se mohou rozdávat po celý rok a nikdy neomrzí. Ty nevynahradí nic na světě, ty jsou nejcennější."

Do pokojíčku přišel tatínek. Když viděl maminku se slzami v očích u stolu, chtěl se zeptat, co se děje, ale maminka jej předběhla a dala mu do ruky dopis.

Po přečtení si tatínek pomalu sedl.

"Myslím, že půjdu ten počítač vrátit."

Jan K., 14 let
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama