close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Září 2014

Budhova cesta k Svetlu

29. září 2014 v 9:40 Duchovno
Existujú mnohí ľudia, ktorí usilujú k Bohu, ale keď sa ich spýtame, ako si túto cestu vlastne predstavujú, ako si vlastne predstavujú onoho Stvoriteľa, ku ktorému sa chcú dostať, odpovedať na to presne nevedia. Nemajú celkom jasno, kadiaľ presne vedie cesta k Nemu, na základe čoho vzniká celkom oprávnená otázka, ako sa tam teda vôbec chcú dostať.

Pouť za jitřní hvězdou - 2.část

28. září 2014 v 8:23 Príbehy
Pouť trvala velmi, velmi dlouho. Zdržovaly mne různé překážky jako neprostupná skaliska, do kterých jsem bolestivě narážel a tápaje ve tmě je musel zdlouhavě obcházet, nebo hluboké propasti, na jejichž přítomnost mne na poslední chvíli upozorňoval jen ledový dech, který z nich čišel. Předlouho jsem takto putoval, celou svojí vůlí upnutý k záři na obzoru. Ta zdánlivě zůstávala stále stejně daleko, ale nějak jsem věděl, že je to klam, že to sice možná bude trvat věčnost, ale že svého cíle dojdu.

Zákonitosti, ktoré hýbu naším osudom

27. září 2014 v 8:29 Zákony stvorenia
Zákony umožnili vznik všetkého vo vesmíre i v celom stvorení, zákony udržujú všetko pri živote, všetko týmto zákonom podlieha. Človek sa im, či sa mu to páči alebo nie, musí podriadiť, pokiaľ nechce byť týmito zákonmi zničený. Je zaujímavé, že prírodným zákonom pôsobiacim na materiálny svet sa každý podriaďuje, a ani ho len nenapadne čakať, že ťažký kameň bude plávať na vode, alebo slabé premôže silné... Ale v duchovnom živote, kde pôsobia tie isté Božie zákony vo vyššej forme, sa však nelogicky očakáva, že nebudú platiť, prípadne budú fungovať naopak...

Pouť za jitřní hvězdou - 1.část

26. září 2014 v 8:21 Príbehy
Pustina věčné noci. Rozhlížel jsem se kolem a viděl ... tmu. Ačkoliv jsem usiloval sebevíce proniknout temnotou, tma byla to jediné, co jsem mohl vidět. Je vůbec na místě slovo vidět? Co když jsem oslepl? Kdyby zde alespoň někdo byl! Někdo, koho bych se mohl zeptat... Někdo, s kým bych mohl třeba jen na okamžik promluvit... Moje nitro zaplavil hluboký smutek a tesknota po někom blízkém ... nebo prostě jen po někom, lhostejno po kom. Jak jsem zde již dlouho? Připadalo mi to jako celé věky, ale skutečnou představu jsem neměl. Mohly to být minuty i celé roky. Na tomto místě se čas zdál plynout jinak, než jsem ho znal z místa, kde jsem byl předtím. Z místa, které bylo neskonale krásnější než toto. Z místa, kde jsem ještě viděl. Z místa, kde jsem nebyl sám...

Nemožno stavať na nenávisti!

25. září 2014 v 8:26 Perly múdrosti
Bez ohľadu na všetky okolnosti, historické aj kultúrno-duchovné, dokonca aj so zreteľom na domnelé krivdy, spáchané ruským národom na Ukrajincoch, nemôžem hodnotiť vedenie Ukrajiny a pestovanie sebailúzie o národnej výnimočnosti na Ukrajine inak ako samovražedné. Nedá sa stavať nijaké utilitárne šťastie na nenávisti ku komukoľvek. Šťastie neprebýva za múrom, za hranicou, ani fyzickou, tobôž mentálnou. Šťastie je odmenou za námahu vynaloženú na porozumenie. Všetko ostatné je ilúzia, za ktorou nasleduje sklamanie, smútok a plač. Kolektívne šialenstvo, ktoré sa dá zjednodušene nazvať rusofóbia, bude mať ťažké následky. Slováci, hlavne tí, ktorí milujete svoj národ a svoju vlasť, učte sa, že láska nie je egoizmus a egocentrizmus, ale ich presný opak.

Teodor Križka

Vyprávění z louky

24. září 2014 v 8:19 Príbehy
Bylo krásné jarní ráno. Louka se ještě leskla od rosy, ale vycházející slunko svými paprsky již něžně pomáhalo rozevírat okvětní lístky mnohých květin.

Odkaz mŕtveho...

22. září 2014 v 8:42 Zákony stvorenia
Pred nedávnom som mal sen. Stretol som v ňom jedného známeho, ktorý je už dlhšiu dobu mŕtvy. Keď som od neho odchádzal, ešte na mňa z diaľky zavolal: "A pripomeň im, aby žili s vedomým, že všetko pokračuje aj po smrti!"

Rozpad rodiny a školství oznamuje rozpad příslušné civilizace

21. září 2014 v 8:03 Súčasná spoločnosť
Jakoukoliv civilizaci konstituuje obecná kvalita mezilidských vztahů a vztah lidí ji tvořící k životnímu prostředí. To je vlastně modifikovaný vztah k té síle, která prostředí planety a její přírodu pro život lidí vytvořila. U duchovně disponovaných lidí je pojata jako vyšší transcendentní síla, Bůh, u ateistů jako neidentifikovaný "soudruh příroda". Problémy s kvalitou a trvanlivostí jakékoliv civilizace pramení z toho, že pro její charakter nemá větší vliv ani tak chování hrstky vysoce eticky a inteligenčně rozvinutých lidí, ale zásadně a jen chování a myšlení rozhodující masy lidí. Neboli civilizace je tak vyspělá a stabilní, do jaké míry vyspěla eticky a charakterově masa ji tvořící.

O neláske k iným

20. září 2014 v 8:09 Perly múdrosti
Galimatiáš v hlavách a dušiach - nikdy som si nemyslel, že tak rýchlo a s takým (samo)vražedným účinkom ovládne národy. Ľudia sa vraždia pre chiméry. Nikomu nebude ľahšie na úkor druhého. Vari môžete byť šťastní, keď ste si domnelé šťastie vydobyli na slzách a krvi iných? Pravda znamená mnoho, ale láska je všetko...

Teodor Križka

Zvládnutí tvořivé mezilidské komunikace

19. září 2014 v 8:00 Na zamyslenie
Důležitým předpokladem pro správný směr každé společnosti je zvládnutí mezilidské komunikace. Pro objasnění podstaty pravé komunikace je potřeba připomenout nesmírný význam tvořivé vůle ducha. Vůle, která spontánně vzniká v lidech vždy, když jim záleží na společném dobru bez vyvyšování se, a která dává rozdílným názorům schopnost doplnit se, ne vytvářet rozkoly a nevraživost. V předcházející části přednášky bylo v této souvislosti zmíněno, že je to právě tvořivá vůle ducha člověka, která spojuje srdce lidí, i když jejich mysl a názory se rozcházejí. Všechno toto platí o komunikaci i všeobecně, protože tvořivá vůle ducha je základním předpokladem řešení všech problémů. Dokonce je možné říci, že i případná větší chyba člověka je snáze odpustitelná, když vyplynula z upřímného zájmu o dobro, než menší chyba, jíž se člověk dopustil ve stavu necitlivosti, podléhaje negativním pocitům.

Vciťovanie sa do bolesti druhých

18. září 2014 v 8:06 Perly múdrosti
"Človek žije, kým cíti bolesť. Kým cíti cudziu bolesť, zostáva človekom."

Anton Pavlovič Čechov

O Petrovi a Anežce 3. část

17. září 2014 v 8:57 Príbehy
Poslechněte si nyní, co prožívali Petr s Anežkou druhý den ve škole. Jako každý den, kráčeli spolu do školy. Měli radost, že jsou spolu, a vše, co prožili v předešlých dnech, chovali ve svých nitrech jako vzácný poklad. Určitě to nebudou všem na potkání vyprávět, ale všeho, čeho se jim dostalo, správně využijí ku pomoci druhým a pevně se postaví proti všemu špatnému.

Čo je účelom ľudskej sexuality?

15. září 2014 v 10:45 Mravnosť a nemravnosť
O články, zaoberajúce sa ľudskou sexualitu býva vždy veľký čitateľský záujem, pretože ide o niečo, čo mimoriadnym spôsobom ovplyvňuje celý náš život. Avšak aj napriek tisícom článkov nebol doteraz pochopený skutočný a pravý účel tohto nezvyčajne silného fenoménu. Nebol pochopený z dvoch dôvodov. Za prvé preto, lebo málokto v tomto smere vážnejším a hlbším spôsobom hľadá a za druhé preto, lebo skutočná pravda je temným pozadím sveta úmyselne pokrivená a zamlčovaná, aby nemohlo dôjsť k duchovnému vzostupu civilizácie.

Trvání existence člověka – všechna pro a proti

14. září 2014 v 8:46 Duchovno
Postupně jsme se dostali od počátků náboženství, tedy mnoho a mnoho let před Kristem, až k nihilismu 20. století. Je pochopitelné, že takto rozsáhlý úsek si vyžádal velice zhuštěné podání. Nyní jsme se dostali na konec našeho prvního bloku, jehož cílem bylo především nastínit horizont otázky, analyzovat celkovou problematiku, a to zejména z pohledu lékařství, filosofie a religionistiky. Ukázalo se, že za titulem přednášky, "věčný život", který se na první pohled jevil jasný, se ve skutečnosti skrývá neobyčejně složitý jev, jenž otevírá řadu možností. Tyto možnosti bych na závěr rád vyzdvihl, pokusím se je vyjádřit na třech rovinách.

O Petrovi a Anežce 2. část

12. září 2014 v 8:42 Príbehy
Pohlédli si do očí a ani nemuseli jeden druhému cokoliv říkat. Rozuměli si i beze slov. Oběma v duši zářilo krásné světlo.

O nevyhnutnosti spojenia s prírodou

11. září 2014 v 8:49 Perly múdrosti
Dotyk so zemou, rastlinstvom, zvieratami a vtákmi, to je súčasť kultivovania našej emocionálnosti, samozrejme, podľa jej inteligenčných predispozícií. Mestský človek sa uzavrel pred touto možnosťou, aj keď sa ju pokúša simulovať pestovaním kvietkov na okne či vtáčikmi alebo zajačikmi v klietke, prípadne chovom psíka. Bez dotyku s naturou, teda s prírodou, s pôvodným, nie odvodeným, sa iba ťažko napokon prehrabáva cez vrstvy civilizačných nánosov, cez smog myšlienok a myšlienočiek k pokusu nastoliť ontologické otázky, tobôž si na ne odpovedať.

Teodor Križka

O Petrovi a Anežce 1. část

10. září 2014 v 8:41 Príbehy
Na okraji jednoho malého města žily dvě děti, které se spolu přátelily. Domy, ve kterých bydlely, stály přímo naproti sobě. V jednom domě bydlela holčička, která se jmenovala Anežka, a ve druhém bydlel chlapec a jmenoval se Petr.

Ako sa stať dobrým človekom?

8. září 2014 v 9:40 Na zamyslenie
Nedávno som bol v kostole a ak by som mal naozaj stručne zhrnúť podstatu toho, čo som sa dozvedel, išlo o to, že máme byť dobrými ľuďmi a máme sa vyvarovať zla. To je v zásade správne a nedá sa voči tomu nič namietať, avšak keď som odišiel domov a hlbšie nad vecou uvažoval zistil som, že mi v tom predsa len ešte čosi dôležitého chýba. A síce, ako sa vlastne stať dobrým? Akým spôsobom to vykonať? Ako k tomu dospieť? Jednoducho povedané, chýbal mi konkrétny, metodický postup, ako zo seba urobiť dobrého človeka, ktorý odvrhuje zlé.

Smrt a reinkarnace jako dvě sestry?

7. září 2014 v 8:50 Kresťanstvo
Křesťanští teologové neberou takovou otázku zpravidla příliš vážně. Možnost, že nežijeme pouze jednou, reinkarnace (znovuztělesnění, znovuzrození) nebo stěhování duší (metempsychóza, transmigrace): to jsou pro ně podřadné kuriozity, zkrátka pověry... Přitom se často zapomíná na dvě skutečnosti, o nichž dějiny náboženství podávají jasné svědectví:

Světlušky

5. září 2014 v 8:05 Skryté súvislosti
Jednoho letního večera jsme byli na procházce na našem oblíbeném místě. Víme, že toto místo mají moc rádi i bytostní. Bylo krásně teplo a ve vysoké trávě se občas rozsvítila světluška. Vím, že světlušky vždy zhasínají své světélko, jakmile se k nim někdo přiblíží. Proto jsem byla velmi překvapená, když jeden pán vzal opatrně tuto světlušku do dlaně, aby ji mohl ukázat všem. Představte si, děti, že světluška stále krásně svítila.