close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Srpen 2014

Všichni přinášejí odpovědi na otázku života po smrti!

31. srpna 2014 v 8:10 Duchovno
Otázky, které se skrývají za vším, co lze během života uchopit, aby se zeptaly na "proč" a "nač". Jsou to věčně nové otázky, které si neříkají jen o teoretickou odpověď, ale spíše ukazují směr, kterým se lze vydat. Co určuje osud člověka a jeho bližních? Proč jsme se narodili, proč trpíme a proč musíme zemřít? Jak vysvětlit, že existují etické normy a že máme mravní povědomí? Odkud se vzal tento svět a jeho řád? - Náboženství nechtějí pouze vykládat existenci a svět, náboženství umožňují praktickou cestu: cestu, která vede od životního utrpení ke spáse. To, co mají náboženství společné, můžeme shrnout takto:

Jaro světů

29. srpna 2014 v 8:12 Duchovno
"Děti, vstávejte! Venku je nádherný den, sluníčko krásně svítí. Dnes konečně roztál sníh a brzy bude moci přijít jaro," budí maminka děti.

O mravnosti...

28. srpna 2014 v 8:14 Perly múdrosti
Je utópia sa nazdávať (a v konečnom dôsledku je to aj zločin, ak sa názor dovedie do praxe) predstavu, že sa dá dospieť k národnému, sociálnemu alebo akémukoľvek inému oslobodeniu bez duchovného znovuzrodenia, teda mimo mravnosti... A mravnosť nie je a nemôže byť výsledok hlasovania väčšiny či diktátu menšiny, ale musí zodpovedať nielen prirodzenému, no aj nadprirodzenému poriadku, ktorého minimum je obsiahnuté v Desatore.

Teodor Križka

Vrcholové sportovní akce z pohledu jak je neznáme

27. srpna 2014 v 8:08 Súčasná spoločnosť
Myšlenka dokáže svojí kvalitou přímo ovlivňovat osud člověka, protože je průplavem energií tvořivé síly ducha. Myšlenky naplněné přejícností otevírají i zamčené brány na cestě životního úsilí, zatím co myšlenky sobectví zavírají i již otevřené brány. Kdo má nezatížené myšlenky a povzneseného ducha, toho nebesa ochrání, vždy všechno překoná, i kdyby "procházel temným údolím", dočká se vytouženého štěstí.

Svet už nebude taký, aký bol...

25. srpna 2014 v 9:35 Súčasná spoločnosť
Existujú veci, ktoré sú schopné zmeniť náš pohľad na život. Možno mnohí z vás videli drastické video obetí ostreľovania Luhanska, v ktorom prechádza kamera od jedného mŕtveho k druhému. Obete ležia na ulici, sú zakryté, avšak ako sa kamera priblíži je plachta odhrnutá. A divák vidí bežných civilov, obyčajných chodcov z ulice znetvorených črepinami tak, že v mnohých prípadoch musí odvrátiť zrak. Niečo tak hrozného som doposiaľ vo svojom živote ešte nevidel.

Rozdávejme duševní pohodu

24. srpna 2014 v 8:46 Na zamyslenie
Dovedeme-li se oprostiti od vlastních starostí a naučíme-li se prožívati cizí bolesti, uvědomíme si spojitost veškerého životního dění a vzájemná podpora bude jako balzám, který uklidní naše nervy. Budeme při každé příležitosti vyhledávati prostředí, ve kterém jsme se cítili tak dobře a kde vážné životní problémy se rozplynuly tak rychle, jak rychle na nás dolehly.

Náboženské modely víry ve věčnost

22. srpna 2014 v 8:51 Duchovno
Není pochyb o tom, že "budeme pokoseni". Přesto není jasné: kam budeme pokoseni? Do nicoty anebo do poslední skutečnosti? Ernst Bloch, rovněž ateista, projevil v tomto ohledu více obezřetnosti než jeho současník Jean-Paul Sartre. Bloch považuje smrt za nejsilnější neutopii, která se zabývá otázkami, jež nelze "vyřešit" filosofickou spekulací a jež jsou tudíž odedávna doménou náboženství.

Až zomrieme...

21. srpna 2014 v 8:38 Perly múdrosti
Až zomrieme, zanecháme tu všetko, i bohatstvo, i chudobu, i slávu, i utrpenie, i pýchu, i pokoru, ale slzy nevinných a ich krv si naša duša ponesie pred súd k Bohu. Želám sebe i všetkým vám, aby potom v nás Boh našiel viac lásky a milosrdenstva ako nenávisti a zloby...

Teodor Križka

Zmatek a panika

20. srpna 2014 v 8:41 Rozširovanie poznania
Lidská společnost na Zemi je nyní podobna pacientu, jenž nejenže není již schopen vlastního sebeuzdravení bez zůstatku trvalých následků, ale nachází se ve stavu, kdy dochází ke stále masivnějším kolapsům jeho důležitých životních orgánů.

Klamstvá falošných prorokov súčasnej doby

18. srpna 2014 v 11:17 Výstrahy
Pri pohľade do minulosti, kedy bolo slovo "prorok" aktuálne v povolanom židovskom národe môžeme zistiť, že proroci sa vždy delili na dve základné kategórie: na pravých a falošných. O jedných i o druhých sa píše v starozákonných spisoch.

Temné zákulisie sveta

17. srpna 2014 v 8:56 Súčasná spoločnosť
Ľudia majú predstavu, že vojny sa vedú s cieľom zvíťaziť a ovládnuť. Nie je to pravda. Vojny sa neraz vedú s cieľom zničiť infraštruktúru štátu, ktorý sa priveľmi motá po našich cestách a kibicuje do našich plánov. Samozrejme, vyradiť ho z tohto nerozumného konania sa dá aj bez vojny - revolúciou, keď pod páčivými heslami hŕstka gaunerov, narcisov a deviantov strhne masy a rozvráti vlastný štát, zabrzdiac jeho vývoj niekedy na desaťročia. Zničiť a potom ponúknuť finančnú pomoc na obnovu krajiny, samozrejme, pod protektorátom finančných orgánov - to je investičný plán besov súčasného sveta. Aby však mohli nehatene konať, potrebujú zlikvidovať svedomie - spisovateľov, výtvarníkov, novinárov. A že sa im to darí, svedčí stav publicistiky a umenia.

Teodor Križka

Ukrajina - istota v predsieni pekla

15. srpna 2014 v 19:36 Výstrahy
Dokument, ktorý je treba jednoducho vidieť.


Smrt! Lze v ní vůbec hledat logiku?

15. srpna 2014 v 8:59 Skryté súvislosti
Tato cesta nikam nevede! Kdo se po ní přesto vydává, bere zavděk nevědeckými, metafyzicky restaurovanými hypotézami, které v seriózním vědeckém diskurzu nebudí nejmenší důvěru. Toto varování současných filosofů je třeba mít na paměti. Éra metafyziky je za námi, a to nejen v oblasti teorie poznání. Neměli bychom smrt raději ponechat jejímu osudu u vědomí, že se jedná o nevysvětlitelné, neobjasnitelné brutum factum - o biologický děj, který podléhá přírodní nutnosti? V tomto duchu píše tübingenský filosof Walter Schulz: "Metafyzika s jejími představami o pokračování života a o osobní nesmrtelnosti je překonána. Pro nás je zásadní biologicky orientovaná představa o přirozené smrti."

Obhájení čistoty a cti - osobní zkušenost

13. srpna 2014 v 8:53 Na zamyslenie
Člověk, jehož cit není zcela potlačen, prožívá přirozenou potřebu zachovat své myšlení povznesené. Cítí vnitřní potřebu být ušlechtilým člověkem, který sdílí díky své zralosti důvěru okolí a je pro všechny oporou.

Dôverujte Bohu!

11. srpna 2014 v 8:29 Duchovno
Tomu, kto vo svojom živote dôveruje Najvyššiemu, toho i On sám poctí svojou dôverou! Toho poctí takými prejavmi dôvery, ktoré mu až doslova zázračným spôsobom urovnajú jeho cesty. Aj v dnešnej dobe je totiž možné, aby sa diali zázraky. Zázraky, o ktorých racionálny človek súčasnosti ani len netuší, ktoré vôbec nepovažuje za možné, ba ktorým sa vo svojej materialistickej nedôvere v existenciu Stvoriteľa iba vysmieva. Vysmieva sa im však preto, lebo nikdy nedôveroval Bohu a preto nikdy vo svojom živote, ani len v tej najmenšej miere nepocítil zázračný prejav jeho dôvery.

Naplnění nejvyšší Spravedlnosti

10. srpna 2014 v 8:58 Zákony stvorenia
Snad každý může pozorovat, že tempo života mnohých z nás se stále zrychluje a současně na více místech narůstá mezi lidmi nevšímavost, nepravost a neochota pomáhat si v základních věcech. Když se nás to osobně nedotýká, zůstáváme obyčejně klidní. Jak ale se náhle nějaký "trn" cizí nepravosti zabodne do naší spokojené duše, jsme nadmíru roztrpčeni a bráníce se, bereme okamžitě spravedlnost "do vlastních rukou". Tím však často všechno kazíme, protože nevidíme, že naše nesprávně usměrněná vůle a nátlak ještě více prohlubují propast mezi námi a našimi blízkými.

Veliká otázka o vzkříšení všech mrtvých

8. srpna 2014 v 8:04 Duchovno
Lze zakusit věčný život? Nyní se neobejdeme bez jisté hermeneutické úvahy; pokusím se ji zformulovat co nejstručněji. U těchto otázek života a smrti se nikdy nejedná pouze o rozumová rozhodnutí, nýbrž o rozhodnutí celého člověka, který se jistěže rozhoduje tak, aby toto rozhodnutí obhájil i před rozumem. Co to znamená konkrétně?

O kvalite súčasnej mediálnej sféry

7. srpna 2014 v 8:01 Súčasná spoločnosť
Súčasná mediálna sféra dávno prekročila hranice akejkoľvek morálky. Vlastne ani nemala čo prekročiť, lebo na morálku neverí. Neverí ani na hodnoty okrem čítanosti, teda zisku. To je však jedna stránka problému. Druhú stranu tvorí počet konzumentov tejto nemorálnosti a účelovej lži. Značí to, že médiá iba plnia objednávku poklesnutého človeka. Keby nebol dopyt po zle, zlu by sa vodilo ťažšie. Najskôr by chodilo po žobraní. Nateraz však po žobraní chodí dobro a túžba po mieri. Ešte stále však zrejme medzi nami žije viac ako desať spravodlivých. Ale už počuť výzvu, aby spravodliví opustili Sodomu.

Teodor Križka

Šokujúce odhalenie toho, ako to v dnešnom svete chodí

6. srpna 2014 v 8:25 Súčasná spoločnosť
Pozrite si video, v ktorom sa otvorene hovorí o spôsobe manipulovania, ovládania a zotročovania celých národov v prospech nenásytnej, takzvanej elity ľudstva. Na zopár uvedených konkrétnych príkladoch pochopíte, ako to celé funguje a čo sa to teda vlastne skrýva za konfliktými situáciami na celom svete. Trebárs v súčasnosti v Sýrii, alebo na Ukrajine.

Video je hneď prvé, má názov "Ekonomický vrah: Manuál" a nachádza sa na tomto linku: http://pravdaoukrajine.wikidot.com/

Doba revolučných zmien!

4. srpna 2014 v 9:55 Súčasná spoločnosť
Žijeme vo zvláštnej a historicky výnimočnej dobe revolučných zmien. Najprv to boli revolučné pohyby v strednej Európe, potom priši na rad arabské krajiny a teraz najnovšie Ukrajina. Avšak každého priemerného človeka sa zmocňuje znechutenie a odpor keď vidí, aké násilie, aká agresivita a aká ľudská nízkosť tieto revolučné pohyby sprevádza. Zmocňuje sa ho hrôza, keď vidí brutálne zabitých a povraždených. Keď vidí fanatické skandovanie revolucionárov, zúrivý hnev v ich očiach a odhodlanie zabíjať. Keď vidí, že najmä mladí ľudia využívajú tieto veľké celospoločenské pohyby k ventilovaniu toho najúbohejšieho, čo sa v nich skrýva.