Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi

Poslouchejte nové internetové rádio s hodnotným obsahem, jehož motto zní:
Věřme, že bude lépe a dělejme věci tak, aby lépe bylo!

Čistota

9. února 2012 v 10:35 |  Hlas Moravy
Nečistost, toť zkáza naší společnosti, toť zkáza moderní literatury. Pařížský román, pařížské drama, pařížská literatura, pařížské umění tohoto genru (druhu), toť projev žití nečistého. Někteří to již poznávají, ale to nestačí; mnozí s výčitkami svědomí účastní se moderních orgií "velké matky". Ve své neupřímnosti pak s Rosseauem zatracovati budou moderní kulturu, zříkati se budou "intelektualismu", prohýřivše svou sílu a mužství, plniti budou prázdné již chrámy a oltáře a líbati oltáře a kříže - stanou se askety, ale nevyznají, že pravou příčinou jejích bídy je nečistost, a nečistosti té se nezhostí.


Všecko úsilí naší mladší generace nepovede k cíli, jestliže se v této věci nepostaví v řadu těch, kdož pracují, bojují za čistost ducha a těla. Žádná radikální politika, žádné státní právo, ani věda, ani filosofe, ani umění nepomůže, jestli dorůstající pokolení nevybaví se z osidel nečistoty, nečistoty života i literatury.

Mravnost tu znamená humanita a humanita je nám účinná práce pro osvobození zotročené většiny naších spolubratří, a zotročení to má jedno veliké zřídlo, ne-li zřídlo přímo jediné, v zotročení ženy, a to znamená v zotročení muže, úpícího pod jhem chtíče a smyslnosti. A proto, opakuji, spasí nás, spasí naší mládež čistota, spasí ji síla fysická a duchovní, spasí ji čistá hlava a čisté srdce. Není humanity bez čistoty, čistota jedině a trvale zabezpečuje rovnost a volnost těla a ducha všech, čistota je zárukou volnosti, rovnosti a bratrství, čistota je základní požadavek programu skutečně sociálního, lidového, čistota musí být základní požadavek demokratismu mravního, bez něhož všecek demokratism politický a sociální je nemožný.

Tento text byl převzat z knížky T. G. Masaryka "Naše nynější krise"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radosť Radosť | 11. února 2012 v 10:32 | Reagovat

T.G.Masaryk...to hádam nie?

A obrodu môže priniesť len Slovo od Boha - http://www.abdrushin.sk/ , a to tak, že jednotlivec začne žiť podľa tohto Slova!

2 Matej.Vrabec Matej.Vrabec | E-mail | 5. března 2012 v 16:03 | Reagovat

Ale predsa aj ľudia môžu mať hodnotné myšlienky a šíriť ich ďalej. Veď tento článok predsa nie je v rozpore s dielom Vo Svetle Pravdy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama