close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nosné duchovné články tohto blogu obsahovo korešpondujú s dielom "Vo Svetle Pravdy", ktoré je vrcholom duchovného poznania na Zemi


Pozor! Po 16. 8. 2020 bude tento blog pokračovať na: http://vaznost-doby.bloger.cz/

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Únor 2012

Otvorený list

29. února 2012 v 10:12 Od dopisovateľov
Laureát Nobelovej ceny z roku 1982, kolumbijský spisovateľ Gabriel José García Márquez ( nar. 6.3.1928 ), má rakovinu lymfatického systému, utiahol sa z verejného života a rozposlal otvorený list so želaním, aby sa šíril ďalej...

Možno zmeniť zlo na dobro?

28. února 2012 v 10:09 Rozširovanie poznania
Zlo a dobro sú pojmy vo svojej podstate také protikladné a odlišné, že sa nedajú zamieňať. Preto by sa na prvý pohľad mohlo mnohým zdať, že zmeniť zlo na dobro nie je také ľahké, ak nie dokonca nemožné. Ak sa však budeme touto otázkou vážnejšie zaoberať, musíme prísť k záveru, že túto zdanlivo ťažkú úlohu možno ľahko uskutočniť.

Úvaha o konci sveta!

27. února 2012 v 17:06 Výstrahy
Koniec sveta! Posledný súd! Podobné slová a výstrahy bolo možné počuť mnohokrát, či už v blízkej, alebo vzdialenej minulosti. Svet však napriek všetkým týmto výstrahám doposiaľ trvá!

Tichá pieseň stromov

26. února 2012 v 10:05 Rozširovanie poznania
Poznáte ten stav, keď máte tak veľa povinností, že sa vám zdá, že to hádam už nevydržíte a nezvládnete? Cítite sa vtedy ako medzi veľkými mlynskými kameňmi, ktoré vás pomaly zvierajú. Nemôžete sa z toho dostať a ťažko sa vám dýcha. Kde je však cesta, ako sa z toho dostať? Ako zvládať všetko s ľahkosťou? Kam sa podela radosť, ktorá vám bola vlastná? Hovorím si: "Keď sa zastavím, nesplním kopu povinností, veď bez mojej práce sa to nezaobíde... Musím byť tam a tam a urobiť toto a potom ešte tamto..."

Šlechetný čin

25. února 2012 v 10:01 Hlas Moravy
Úryvek z knihy Edmonda De Amicis - Srdce - deníku příběhů jednoho školního roku žáka třetí třídy obecné školy v Itálii

Šťastie je krásna vec

23. února 2012 v 9:08 Od dopisovateľov
Šťastie patrí medzi najväčšie túžby ľudstva. Chceme, aby šťastie zahniezdilo práve u nás. V dnešnom svete ho však veľa neprichádza. Prečo?

Pro co žít

22. února 2012 v 9:39 Hlas Moravy
Co ještě člověk může chtít ztratí-li pozemskou oporu. Tedy míněno zdraví, práci, zaměstnání, druha, rodinu či tzv. pozemské jistoty, ke kterým patří dnes zejména peníze. Nelze nevzpomenout životní, strastiplný příběh J.A Komenského, který několikrát ve svém životě přišel o všechno a přece touha žít a tvořit jej vedla stále k činorodosti. A i když po jeho odchodu z této země upadla jeho díla v zapomnění, po mnoha desítkách let se opět objevila a dones slouží pro svou vysokou lidskou hodnotu.

O ľudskej nevšímavosti!

20. února 2012 v 10:45 Skryté súvislosti
Ľudia si vypestovali jednu zaujímavú vlastnosť - jednoducho si nevšímajú všetko to nepríjemné okolo seba, čo nechcú, alebo hoci aj nemôžu zmeniť. A tým je to pre nich vybavené.


Cit

19. února 2012 v 10:12 Rozširovanie poznania
Člověk, který dovolil tomu, aby ve svém nitru zadusil jemný hlas citu, stává se bezobsažným strojem, nástrojem podléhajícím nejrůznějším vlivům okolí. Takový jedinec ztrácí postupně soudnost ve svém počínání, vyplývající ze schopnosti vyciťování mravních hodnot - záchvěvů svého svědomí.

Žneme, čo sme zasiali

18. února 2012 v 10:21 Z časopisu "Pre Slovensko"
Dcéra jedného prominentného Američana bola hosťom v programe "Early Show" a moderátorka sa jej opýtala: Ako mohol Boh niečo také dopustiť? (vzťahuje sa to na útoky z 11. septembra)

Doba povážlivých změn

16. února 2012 v 9:58 Rozširovanie poznania
Doba povážlivých změn. Tak je od pradávných dob ­označo­vána proroky, viděními obdařenými lidmi, přibližně dnešní doba. Věštby varující před katastrofami přírodního rozsahu, ohlašující násilí, zmatky a celkové zhroucení všech dosavadních uznávaných hodnot lidstva. Tak je možné shrnout v jedinou větu poselství dávných i nedávných proroctví. Jedno zůstává při všech rozmanitostech zpráv však společné a dosud nezodpovězené. Leží to pod příkrovem mlčení a zdá se, že dosud se neobjevil nikdo, kdo by dokázal dát na to jasnou odpověď.

Síla ženy

15. února 2012 v 10:06 Venované ženám
Není nikterak lehké říci, v čem spočívá síla ženy. Tím méně pak opravdu vědět a vnímat skutečnou její sílu. V představách, očekáváních i požadavcích mužů jsou tyto obrazy zdánlivě jasné, ale při bližším zkoumání lze člověku poznat většinou jalovost, pyšnou vůli vlastnit ženu či touhu po neukojitelné smyslnosti. Ženy pak velmi rafinovaně tato očekávání ztvárňují schopností jim přirozeně vlastní. Znovu však jde jen o vlastnictví a nevědomou pýchu.

Aký je účel pohlavnej sily?

13. února 2012 v 9:50 Mravnosť a nemravnosť
Je samozrejme úplne iný, než si ľudia myslia. To, čo sa dnes v nevedomosti robí s touto silou je iba jej plytvaním a mrhaním v pohlavnom pude. Je to zneužitie veľkej hodnoty, ktorú každý z nás dostal a o ktorej takmer nikto nevie, k čomu má slúžiť.

Mozoly a mince

12. února 2012 v 10:52 Hlas Moravy
Nedaleko soutoku řeky Malky s Těrekem byl za dávných časů aul, v němž žil zámožný Kabarďan jménem Sachat-Girej. Měl syna Inala, který však ničím neprojevoval svou lásku k hospodářství a práci.

Pokora

11. února 2012 v 10:49 Z časopisu "Pre Slovensko"
Mnohí si pod pojmom pokora predstavia človeka, ktorý kľačí na kolenách a v prachu zeme činí pokánie. Ale to nie je pokora - to je poníženosť alebo slepá či otrocká viera v niečo alebo v niekoho.

Čistota

9. února 2012 v 10:35 Hlas Moravy
Nečistost, toť zkáza naší společnosti, toť zkáza moderní literatury. Pařížský román, pařížské drama, pařížská literatura, pařížské umění tohoto genru (druhu), toť projev žití nečistého. Někteří to již poznávají, ale to nestačí; mnozí s výčitkami svědomí účastní se moderních orgií "velké matky". Ve své neupřímnosti pak s Rosseauem zatracovati budou moderní kulturu, zříkati se budou "intelektualismu", prohýřivše svou sílu a mužství, plniti budou prázdné již chrámy a oltáře a líbati oltáře a kříže - stanou se askety, ale nevyznají, že pravou příčinou jejích bídy je nečistost, a nečistosti té se nezhostí.

Buďme svoji!

8. února 2012 v 10:23 Hlas Moravy
Mládež vrhající se na bohaté myšlenky cizí, snadno se v nich ztrácí a hladu svého a žízně přece neukojí. Jako někdy za velkého parna nedovedeme utišit žízně, čím více do sebe vody lejeme, tak i u nás mnozí mladší nedovedou se cizí bohatostí skutečně nasytit. Působí na ducha příliš mnohé a různé vlivy najednou; a protože na snadě je tak velký výběr, záhy vzniká nestálost, duch poletuje od myšlenky k myšlence, ze systému do systému - vzniká shon po novém, vzniká nervosní novotářství, myšlenku včerejší ubíjí myšlenka dnešní, ne proto, že by byla správnější, ale že je nová.

Oprávnenosť tvrdosti osudu!

6. února 2012 v 10:08 Zákony stvorenia
Vnímavý človek neraz veľmi súcití s ľuďmi okolo seba. Je mu ľúto v akých chudobných, ba niekedy až biednych pomeroch musia žiť. V akých podmienkach a za akú mzdu pracovať.

Štěstí

5. února 2012 v 10:17 Hlas Moravy
Tak toužebně si přejí lidé svobodu a ještě vroucněji doufají ve štěstí a úpěnlivě si je vyprošují. Alespoň jednou v životě být šťasten! Tak mluví a tak si to přeje bezpočet lidí, přičemž zároveň s tímto přáním vyslovují pochyby o stálosti štěstí, po němž touží.

Chcenie

4. února 2012 v 10:21 Z časopisu "Pre Slovensko"
Bola jar, ale ja som chcel, aby bolo leto - s jeho dlhými teplými dňami a možnosťou byť veľa vonku.